FH12S-30S-0.5SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH12S-30S-0.5SH
FH12S-30S-0.5SH
Part Number
FH12S-30S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12S-30S-0.5SH.pdf
Delivery Services
FH12S-30S-0.5SH
Comments
    FH12S-30S-0.5SH Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin-Lead
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.094" (2.40mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C