FH16-60S-0.3SHW
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH16-60S-0.3SHW
FH16-60S-0.3SHW
Part Number
FH16-60S-0.3SHW
Description
CONN FPC BOTTOM 60POS 0.30MM R/A
Data sheet
FH16-60S-0.3SHW.pdf
Delivery Services
FH16-60S-0.3SHW
Comments
    FH16-60S-0.3SHW Specifications
    SeriesFH16
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesPick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishTin-Lead
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyamide (PA), Nylon
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.118" (3.00mm)
    Number of Positions60
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C