FH16M-96S-0.4SHW
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH16M-96S-0.4SHW
FH16M-96S-0.4SHW
Part Number
FH16M-96S-0.4SHW
Description
CONN FPC BOTTOM 96POS 0.40MM R/A
Data sheet
FH16M-96S-0.4SHW.pdf
Delivery Services
FH16M-96S-0.4SHW
Comments
    FH16M-96S-0.4SHW Specifications
    SeriesFH16
    RoHSRoHS
    Pitch0.016" (0.40mm)
    FeaturesPick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishTin-Lead
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyamide (PA), Nylon
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.118" (3.00mm)
    Number of Positions96
    Operating Temperature-40°C ~ 70°C