FH28K-30S-0.5SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH28K-30S-0.5SH
FH28K-30S-0.5SH
Part Number
FH28K-30S-0.5SH
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC/FFC 30POS, 0.5MM
Data sheet
FH28K-30S-0.5SH.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH28K-30S-0.5SH
Comments
    FH28K-30S-0.5SH Specifications
    SeriesFH28K
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialCopper Alloy
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.100" (2.54mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C