FH33-14S-0.5SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH33-14S-0.5SH
FH33-14S-0.5SH
Part Number
FH33-14S-0.5SH
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH33-14S-0.5SH.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH33-14S-0.5SH
Comments
    FH33-14S-0.5SH Specifications
    SeriesFH33
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.047" (1.20mm)
    Number of Positions14
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C