FH52-12S-1SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH52-12S-1SH
FH52-12S-1SH
Part Number
FH52-12S-1SH
Description
CONN FFC 12POS 1MM
Data sheet
FH52-12S-1SH.pdf
Delivery Services
FH52-12S-1SH
Comments
    FH52-12S-1SH Specifications
    SeriesFH52
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Cable End TypeTabbed
    Contact Finish-
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact Material-
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions12
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C