FH52-18S-0.5SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH52-18S-0.5SH
FH52-18S-0.5SH
Part Number
FH52-18S-0.5SH
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH52-18S-0.5SH.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH52-18S-0.5SH
Comments
    FH52-18S-0.5SH Specifications
    SeriesFH52
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions18
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C