FH58M-7S-0.25SHW
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH58M-7S-0.25SHW
FH58M-7S-0.25SHW
Part Number
FH58M-7S-0.25SHW
Description
CONN FPC 0.25MM SMD R/A 7POS
Data sheet
FH58M-7S-0.25SHW.pdf
Delivery Services
FH58M-7S-0.25SHW
Comments
    FH58M-7S-0.25SHW Specifications
    SeriesFH58M
    RoHSRoHS
    Pitch0.010" (0.25mm)
    Features-
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.035" (0.88mm)
    Number of Positions7
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C