FX16-21P-HC
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FX16-21P-HC
FX16-21P-HC
Part Number
FX16-21P-HC
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC PLUG 21POS 0.50MM
Data sheet
FX16-21P-HC.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FX16-21P-HC
Comments
    FX16-21P-HC Specifications
    SeriesFX16
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesEMI Shielded
    Part StatusObsolete
    Termination-
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End Type-
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureLatch Lock
    Contact Material-
    Housing MaterialPolycarbonate (PC)
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness-
    Height Above Board-
    Number of Positions21
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C