HFR14R-2STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFR14R-2STE1LF
HFR14R-2STE1LF
Part Number
HFR14R-2STE1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC TOP 14POS 0.80MM R/A
Data sheet
HFR14R-2STE1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
HFR14R-2STE1LF
Comments
    HFR14R-2STE1LF Specifications
    SeriesHFR
    RoHSRoHS
    Pitch0.031" (0.80mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness-
    Height Above Board0.091" (2.30mm)
    Number of Positions14
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C