HFW13R-1STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW13R-1STE1LF
HFW13R-1STE1LF
Part Number
HFW13R-1STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 13POS 1.00MM R/A
Data sheet
HFW13R-1STE1LF.pdf
Delivery Services
HFW13R-1STE1LF
Comments
    HFW13R-1STE1LF Specifications
    SeriesHFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.075" (1.90mm)
    Number of Positions13
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C