HFW13S-6STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW13S-6STE1LF
HFW13S-6STE1LF
Part Number
HFW13S-6STE1LF
Description
CONN CIC VERT 13POS 1.00MM SMD
Data sheet
HFW13S-6STE1LF.pdf
Delivery Services
HFW13S-6STE1LF
Comments
    HFW13S-6STE1LF Specifications
    SeriesHFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions13
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C