HFW15R-2STE1H1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW15R-2STE1H1LF
HFW15R-2STE1H1LF
Part Number
HFW15R-2STE1H1LF
Description
CONN FFC FPC TOP 15POS 1MM R/A
Data sheet
HFW15R-2STE1H1LF.pdf
Delivery Services
HFW15R-2STE1H1LF
Comments
    HFW15R-2STE1H1LF Specifications
    SeriesHFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusActive
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.075" (1.90mm)
    Number of Positions15
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C