HFW16R-1STE1H1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW16R-1STE1H1LF
HFW16R-1STE1H1LF
Part Number
HFW16R-1STE1H1LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A
Data sheet
HFW16R-1STE1H1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
HFW16R-1STE1H1LF
Comments
    HFW16R-1STE1H1LF Specifications
    SeriesHFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.075" (1.90mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C