HFW17R-1STAE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW17R-1STAE1LF
HFW17R-1STAE1LF
Part Number
HFW17R-1STAE1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A
Data sheet
HFW17R-1STAE1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
HFW17R-1STAE1LF
Comments
    HFW17R-1STAE1LF Specifications
    SeriesHFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.075" (1.90mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C