HFW17R-1STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW17R-1STE1LF
HFW17R-1STE1LF
Part Number
HFW17R-1STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A
Data sheet
HFW17R-1STE1LF.pdf
Delivery Services
HFW17R-1STE1LF
Comments
    HFW17R-1STE1LF Specifications
    SeriesHFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.075" (1.90mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C