HFW18S-2STE9LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW18S-2STE9LF
HFW18S-2STE9LF
Part Number
HFW18S-2STE9LF
Description
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM SMD
Data sheet
HFW18S-2STE9LF.pdf
Delivery Services
HFW18S-2STE9LF
Comments
    HFW18S-2STE9LF Specifications
    SeriesHFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions18
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C