HFW20R-2STE1
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW20R-2STE1
HFW20R-2STE1
Part Number
HFW20R-2STE1
Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Data sheet
HFW20R-2STE1.pdf
Delivery Services
HFW20R-2STE1
Comments
    HFW20R-2STE1 Specifications
    SeriesHFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.075" (1.90mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C