HFW21S-2STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW21S-2STE1LF
HFW21S-2STE1LF
Part Number
HFW21S-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 21POS 1MM SMD
Data sheet
HFW21S-2STE1LF.pdf
Delivery Services
HFW21S-2STE1LF
Comments
    HFW21S-2STE1LF Specifications
    SeriesHFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions21
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C