HFW23R-2STE1MTLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HFW23R-2STE1MTLF
HFW23R-2STE1MTLF
Part Number
HFW23R-2STE1MTLF
Description
CONN FFC FPC TOP 23POS 1MM R/A
Data sheet
HFW23R-2STE1MTLF.pdf
Delivery Services
HFW23R-2STE1MTLF
Comments
    HFW23R-2STE1MTLF Specifications
    SeriesHFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.122" (3.10mm)
    Number of Positions23
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C