HLEM10S-1RLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HLEM10S-1RLF
HLEM10S-1RLF
Part Number
HLEM10S-1RLF
Description
CONN FFC VERT 10POS 1.25MM PCB
Data sheet
HLEM10S-1RLF.pdf
Delivery Services
HLEM10S-1RLF
Comments
    HLEM10S-1RLF Specifications
    SeriesHLEM S
    RoHSRoHS
    Pitch0.049" (1.25mm)
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating200V
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.315" (8.00mm)
    Number of Positions10
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C