HLEM20S-1RLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HLEM20S-1RLF
HLEM20S-1RLF
Part Number
HLEM20S-1RLF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC VERT 20POS 1.25MM PCB
Data sheet
HLEM20S-1RLF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
HLEM20S-1RLF
Comments
    HLEM20S-1RLF Specifications
    SeriesHLEM S
    RoHSRoHS
    Pitch0.049" (1.25mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating200V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.315" (8.00mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C