HLW16S-6C7LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HLW16S-6C7LF
HLW16S-6C7LF
Part Number
HLW16S-6C7LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN CIC VERT 16POS 1.00MM PCB
Data sheet
HLW16S-6C7LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
HLW16S-6C7LF
Comments
    HLW16S-6C7LF Specifications
    SeriesHLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.232" (5.90mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C