HLW17S-6C7
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
HLW17S-6C7
HLW17S-6C7
Part Number
HLW17S-6C7
Description
CONN CIC VERT 17POS 1.00MM PCB
Data sheet
HLW17S-6C7.pdf
Delivery Services
HLW17S-6C7
Comments
    HLW17S-6C7 Specifications
    SeriesHLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.232" (5.90mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C