SFR10R-1STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFR10R-1STE1LF
SFR10R-1STE1LF
Part Number
SFR10R-1STE1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.80MM R/A
Data sheet
SFR10R-1STE1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFR10R-1STE1LF
Comments
    SFR10R-1STE1LF Specifications
    SeriesSFR
    RoHSRoHS
    Pitch0.031" (0.80mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.098" (2.50mm)