SFV12R-1STBE9HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV12R-1STBE9HLF
SFV12R-1STBE9HLF
Part Number
SFV12R-1STBE9HLF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV12R-1STBE9HLF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFV12R-1STBE9HLF
Comments
    SFV12R-1STBE9HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions12
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C