SFV12R-2STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV12R-2STE1LF
SFV12R-2STE1LF
Part Number
SFV12R-2STE1LF
Description
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV12R-2STE1LF.pdf
Delivery Services
SFV12R-2STE1LF
Comments
    SFV12R-2STE1LF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions12
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C