SFV13R-2STE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV13R-2STE1HLF
SFV13R-2STE1HLF
Part Number
SFV13R-2STE1HLF
Description
CONN FFC TOP 13POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV13R-2STE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV13R-2STE1HLF
Comments
    SFV13R-2STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions13
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C