SFV14R-3STE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV14R-3STE1HLF
SFV14R-3STE1HLF
Part Number
SFV14R-3STE1HLF
Description
CONN FPC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV14R-3STE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV14R-3STE1HLF
Comments
    SFV14R-3STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched or Tabbed
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions14
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C