SFV17R-2STE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV17R-2STE1HLF
SFV17R-2STE1HLF
Part Number
SFV17R-2STE1HLF
Description
CONN FFC TOP 17POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV17R-2STE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV17R-2STE1HLF
Comments
    SFV17R-2STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C