SFV18R-2STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV18R-2STE1LF
SFV18R-2STE1LF
Part Number
SFV18R-2STE1LF
Description
CONN FFC TOP 18POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV18R-2STE1LF.pdf
Delivery Services
SFV18R-2STE1LF
Comments
    SFV18R-2STE1LF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions18
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C