SFV26R-2STBE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV26R-2STBE1HLF
SFV26R-2STBE1HLF
Part Number
SFV26R-2STBE1HLF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FFC TOP 26POS 0.5MM SMD R/A
Data sheet
SFV26R-2STBE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV26R-2STBE1HLF
Comments
    SFV26R-2STBE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched, Tapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions26
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C