SFV28R-1STBE5HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV28R-1STBE5HLF
SFV28R-1STBE5HLF
Part Number
SFV28R-1STBE5HLF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.5MM R/A
Data sheet
SFV28R-1STBE5HLF.pdf
Delivery Services
SFV28R-1STBE5HLF
Comments
    SFV28R-1STBE5HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions28
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C