SFV28R-2STE9HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV28R-2STE9HLF
SFV28R-2STE9HLF
Part Number
SFV28R-2STE9HLF
Description
CONN FFC TOP 28POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV28R-2STE9HLF.pdf
Delivery Services
SFV28R-2STE9HLF
Comments
    SFV28R-2STE9HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions28
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C