SFV29R-2STAE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV29R-2STAE1HLF
SFV29R-2STAE1HLF
Part Number
SFV29R-2STAE1HLF
Description
CONN FFC TOP 29POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV29R-2STAE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV29R-2STAE1HLF
Comments
    SFV29R-2STAE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions29
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C