SFV30R-1STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV30R-1STE1LF
SFV30R-1STE1LF
Part Number
SFV30R-1STE1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV30R-1STE1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFV30R-1STE1LF
Comments
    SFV30R-1STE1LF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C