SFV30R-3STE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV30R-3STE1HLF
SFV30R-3STE1HLF
Part Number
SFV30R-3STE1HLF
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV30R-3STE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV30R-3STE1HLF
Comments
    SFV30R-3STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C