SFV31R-4STBE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV31R-4STBE1HLF
SFV31R-4STBE1HLF
Part Number
SFV31R-4STBE1HLF
Description
CONN FPC TOP 31POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV31R-4STBE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV31R-4STBE1HLF
Comments
    SFV31R-4STBE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions31
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C