SFV34R-1STBE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV34R-1STBE1HLF
SFV34R-1STBE1HLF
Part Number
SFV34R-1STBE1HLF
Description
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.5MM R/A
Data sheet
SFV34R-1STBE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV34R-1STBE1HLF
Comments
    SFV34R-1STBE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions34
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C