SFV35R-4STE1HLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFV35R-4STE1HLF
SFV35R-4STE1HLF
Part Number
SFV35R-4STE1HLF
Description
CONN FPC TOP 35POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV35R-4STE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV35R-4STE1HLF
Comments
    SFV35R-4STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions35
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C