SFW11S-6STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW11S-6STE1LF
SFW11S-6STE1LF
Part Number
SFW11S-6STE1LF
Description
CONN CIC VERT 11POS 1.00MM SMD
Data sheet
SFW11S-6STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW11S-6STE1LF
Comments
    SFW11S-6STE1LF Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions11
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C