SFW12R-4HS
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW12R-4HS
SFW12R-4HS
Part Number
SFW12R-4HS
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC TOP 12POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW12R-4HS.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFW12R-4HS
Comments
    SFW12R-4HS Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact Finish-
    Flat Flex Type-
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact Material-
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions12
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C