SFW14R-2STAE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW14R-2STAE1LF
SFW14R-2STAE1LF
Part Number
SFW14R-2STAE1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FPC TOP 14POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW14R-2STAE1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFW14R-2STAE1LF
Comments
    SFW14R-2STAE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions14
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C