SFW14R-6STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW14R-6STE1LF
SFW14R-6STE1LF
Part Number
SFW14R-6STE1LF
Description
CONN CIC TOP 14POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW14R-6STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW14R-6STE1LF
Comments
    SFW14R-6STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions14
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C