SFW16R-1STGE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW16R-1STGE1LF
SFW16R-1STGE1LF
Part Number
SFW16R-1STGE1LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FPC BOTTOM 16POS 1MM R/A
Data sheet
SFW16R-1STGE1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFW16R-1STGE1LF
Comments
    SFW16R-1STGE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C