SFW16R-4STAE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW16R-4STAE1LF
SFW16R-4STAE1LF
Part Number
SFW16R-4STAE1LF
Description
CONN FPC TOP 16POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW16R-4STAE1LF.pdf
Delivery Services
SFW16R-4STAE1LF
Comments
    SFW16R-4STAE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C