SFW16R-6STE1
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW16R-6STE1
SFW16R-6STE1
Part Number
SFW16R-6STE1
Description
CONN CIC TOP 16POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW16R-6STE1.pdf
Delivery Services
SFW16R-6STE1
Comments
    SFW16R-6STE1 Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact Finish-
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact Material-
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)