SFW17R-3STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW17R-3STE1LF
SFW17R-3STE1LF
Part Number
SFW17R-3STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW17R-3STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW17R-3STE1LF
Comments
    SFW17R-3STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C