SFW17S-2STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW17S-2STE1LF
SFW17S-2STE1LF
Part Number
SFW17S-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 17POS 1MM SMD
Data sheet
SFW17S-2STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW17S-2STE1LF
Comments
    SFW17S-2STE1LF Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C