SFW18R-2STAE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW18R-2STAE1LF
SFW18R-2STAE1LF
Part Number
SFW18R-2STAE1LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FPC TOP 18POS 1MM SMD R/A
Data sheet
SFW18R-2STAE1LF.pdf
Delivery Services
SFW18R-2STAE1LF
Comments
    SFW18R-2STAE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions18
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C